Filtrowanie
Sycylia ma powierzchnię 25 700 km² i jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Aż 100 000 hektarów zajmuje tutaj uprawa winorośli – najwięcej w całych Włoszech. To mniej więcej tyle, ile suma wszystkich obszarów uprawnych w Niemczech.
Uprawa winorośli trwa tu od bardzo dawna, a dopiero jakiś czas temu podczas wykopalisk znaleziono naczynia do przechowywania wina i pestki winogron ze środkowej epoki brązu. Grecy skolonizowali wyspę w VIII wieku p.n.e. i przywieźli ze sobą swoje techniki uprawy winorośli i same rośliny, dzięki czemu przetrwały niektóre z uprawianych odmian. Jak większość wysp, Sycylia doświadczyła ożywionej historii pod różnymi rządami kolonialnymi. Wiele z nich wpłynęło również na uprawę winorośli. Arabowie tolerowali uprawę wina, ale wymusili produkcję winogron stołowych i rodzynek. Oba są nadal ważną częścią sycylijskiego rolnictwa. Z kolei Rzymianie i Burbonowie faworyzowali wino, Brytyjczycy „wynaleźli” Marsalę, nazwaną od arabskiej nazwy starożytnego miasta portowego na zachodzie, Marsah el Allah.
Dzięki dobrze zrównoważonemu klimatowi, na który wpływa morze, pagórkowaty teren i głównie gleby wulkaniczne, przybrzeżne regiony Sycylii są produktywnymi regionami winnymi. Sycylia była więc przez dziesięciolecia producentem wina, którego większość dostarczano tankowcami i statkami do innych regionów winiarskich jako wino mieszane. Dopiero w latach 90 i 2000 rozpoczął się radykalny zwrot. Dzięki nowoczesnej technologii piwnicznej i bardziej opłacalnym metodom edukacji w winnicach nagle stało się możliwe wyprodukowanie wina wyższej jakości po korzystnej cenie.
Tradycyjnie Sycylia jest nierozerwalnie związana z wybitną Marsalą (wino likierowe). Winorośl rośnie na gorących, suchych równinach zachodniej Sycylii na nisko plonującej glebie zwanej Sciari.
Jeśli chodzi o procentowy udział win w co trudno uwierzyć, ale nadal około 60 procent wszystkich win z Sycylii to wina białe. Najważniejsze z nich to lokalne odmiany Grillo, Inzolia, Catarratto i Carricante, a także odmiana Trebbiano. Natomiast Chardonnay, Pinot Grigio, Sauvignon i wiele innych są najczęściej używane do białych blendów.
Najpopularniejszymi czerwonymi odmianami są Nero d´Avola i Nerello uzupełnione typowymi międzynarodowymi odmianami Merlot, Cabernet Sauvignon i Alicante. W ostatnich latach wiele winnic odkryło, że Syrah daje tu doskonałe wyniki aromatyczno-korzenne, więc obecnie zaczęto go intensywnie przesadzać.
Fakty
Stolica: Palermo Prowincje: Agrigento, Caltanissetta, Katania, Enna, Mesyna, Palermo, Ragusa, Syrakuzy, Trapani, Caltanissetta
Winnice: ponad 100 000 hektarów
Całkowita produkcja/rok: około 600 milionów litrów (2016) w tym wino białe: ponad 60 proc.
Udział włoskiej uprawy winorośli: 12%.
Obszar winnic Sycylii obejmuje 1 obszar DOCG i 23 obszary DOC:
- Cerasuolo di Vittoria DOCG
- Alcamo DOC
- Sclafani County DOC
- Contessa Entellina DOC
- Delia Nivolelli DOC
- Eloro DOC
- Erice DOC
- Etna DOC
- Faro DOC
- Malvasia delle Lipari DOC
- Mamertino di Milazzo/Mamertino DOC
- Marsala DOC
- Menfi DOC
- Monreale DOC
- Noto DOC
- Pantelleria DOC
- Riesi DOC
- Salaparuta DOC
- Sambuca di Sicilia DOC
- Santa Margherita di Belice DOC
- Sciacca DOC
- Sicily DOC
- Syracuse DOC
- Victory DOC